Strony

poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Pantery po rosyjsku

Dziś, trochę nietypowy jak dla mnie temat. Przy okazji finalizacji prac modelarskich omówię cechy najlepszego sowieckiego plutonu czołgów w grze Flames of War - plutonu zdobycznych Panter.


Pluton jest dostępny w podręczniku Soviet - Bagration jako karta dowodzenia (Command Card).


Karta ta pozwala na wystawienie plutonu 3 Panter o charakterystykach z niemieckiej karty LG104 za 21 pkt.! Poniżej przedstawiam treść karty LG104. 3 niemieckie Pantery kosztują 33 pkt. 


Gdzie tkwi haczyk? Na czym zaoszczędzono 12 pkt., czyli ponad 33% wartości analogicznego niemieckiego plutonu? 

  • Trafienie następuje na 3+ zamiast na 4+;
  • Wyszkolenie 5+ zamiast 3+;
  • Motywacja - Last stand podniesiony do 4+ z 3+;
  • Utrata cechy Stormtrooper;
  • Brak możliwości wystawienia plutonu samochodów pancernych BA-64;
  • Zyskanie cechy Spearhead.

Zastanówmy się nad tym, co faktycznie tracimy a co zyskujemu. 

Prawdopodobieństwo trafienia na czysto, na bliskiej odległości z 50% wzrasta do 67%. Jednak Pantera ma czołowy pancerz 9 - w tej grze do dużo, choć oczywiście przy obecnej mecie można spodziewać się dział z AT14 u Brytyjczyków i Niemców ( z dużych nacji), ale już np. Amerykanie nie mają do nich dostępu, a działa rosyjskie z AT14 (np. IS-2, czy ISU-122) mają zasięg tylko 70cm/28" i ROF 1, podczas gdy działo Pantery ma zasięg 100 cm/40" i ROF 2.

Wyszkolenie. W obecnych zasadach, w przypadku czołgów poziom wyszkolenia potrzebny jest przy wykonywaniu rozkazów Blitz oraz Shoot and Scoot; przekraczaniu pól minowych i w szturmie. Czy jednak tego typu pluton wykorzystamy do próby przekraczania pól minowych? Chyba nie. Czy zostanie wykorzystany w szturmie? W ostateczności. Nie wykonanie rozkazów Blitz i Shoot and Scoot może faktycznie zaboleć.

Utrata cechy Stormtrooper czyli możliwości wydania dwóch rozkazów. Rosjanie i tak jej nie mają, a spadek poziomu wyszkolenia i tak nie gwarantuje wykonania pierwszego, więc nie ma co mówić o drugim.

Brak możliwości wystawienia plutonu samochodów pancernych BA-64. Po pierwsze, nie dotyczy wszystkich rozpisek, np. nie dotyczy piechoty zmotoryzowanej. Po drugie, nie ma co porównywać wartości bojowej obydwu plutonów.

Spearhead. Właśnie, te Pantery mogą zostać wystawione poza własną strefą wystawienia i dać taką możliwość takiego wystawienia innych jednostkom ze swoich sił.

Wspomniałem wyżej o IS-2, czyli najpotężniejszym czołgiem produkcji sowieckiej. Poniżej jego charakterystyki.


Co jeszcze różni go od Pantery? Silniejszy pancerz, wkm 0,5" na wieży, lepsze wyszkolenie i lepsza zdawalność testu Last stand i Counterattack, lepszy test Fire Power i... kara +1 do trafienia przy ruchu (slow firing). IS-2 jest generalnie dziwnym czołgiem - trzy wozy za 22 pkt., które nadają się do... szturmu, i strzelania z zatrzymania, wydłubywania piechoty, tylko z czego - z działa z ROF 1 czy z wkm. Jednocześnie jeśli czołg ten spotka się z działami z AT14 szczególnie strzelającymi spoza jego zasięgu (przypomnijmy działo Pantery ma 12" więcej. O pojedynku ogniowym nawet nie wspomnę.

Zdecydowanym minusem Pantery jest zdecydowanie słaby boczny pancerz. Pantera jest narażona na zniszczenie przez Stuarty czy BA-10 albo T-70. Trzeba chronić jej flanki.

Podsumowując. Wydaje się, że ma wśród czołgów radzieckich najoptymalniejszy stosunek koszt/właściwości, i prawdopodobnie na zbliżających się Mistrzostwach Polski przeciwnicy graczy radzieckich mogą spotkać się z tym właśnie wozem. Czy te rozważania okażą się słuszne? Zobaczymy już za dwa tygodnie.

A na razie, poniżej można obejrzeć fotogalerię moich Panter - gram  Rosjanami. ;-)

W tym miejscu dodam tylko, że naniesienie numerów taktycznych ręcznie jest zabiegiem celowym. Z dostępnych w necie zdjęć - dwa z nich zamieściłem na końcu fotogalerii - wynika, że Rosjanie nie używali szablonów cyfr do oznakowania swoich Panter.































Te wozy stanowiły dla mnie inspirację.