Strony

poniedziałek, 28 września 2020

Zestaw tematyczny do 90. Dywizji Lekkiej

Dziś na tapecie zestaw tematyczny do 90. Dywizji Lekkiej Deutsche Afrika Korps z Battlefrontu do gry bitewnej Flames of War.

Zestaw zawiera dwa rodzaje modeli, które są niedostępne w innych zestawach oferowanych przez tego producenta - działo samobieżne SdKfz. 6/3 Diana (3 szt.) oraz działo przeciwpancerne PAK 36(r). (3 szt.)

W działa te wyposażone były niektóre pododdziały przeciwpancerne 90. Dywizji Lekkiej Wehramchtu walczące w składzie niemieckiego Afrika Korps. Niemcy wybudowali prawdopodobnie 9 Dian, więc jest to pojazd super reprezentatywny dla nich i dla Battlefrontu, armat PAK 36(r) było ok. 560 - były to armaty produkcji rosyjskiej, w których zwiększono komorę nabojową co pozwoliło na powiększenie objętości ładunku miotającego, a co za tym idzie wzrosła prędkość początkowa pocisku oraz przebijalność tego działa.

Poniżej moja propozycja, jak te działa można pomalować i przygotować do gry.







































PAK 36(r).

niedziela, 27 września 2020

SdKfz. 10/4 z Battlefrontu

Ciągniemy dalej opowieść o moich oddziałach do Flames of War, i wciąż na warsztacie mamy Deutsche Afrika Korps.

Tym razem pluton przeciwlotniczy SdKfz. 10/4. Dlaczego Battlefront - producent Flames of War - wybrał akurat to samobieżne działo przeciwlotnicze, skoro już dawno zaprzestano jego produkcji ze względu na liczne zacięcia działka FLAK 30? Nie wiem. Działko FLAK 30 zostało zastąpione działkami FLAK 38, a pojazd z tym działkiem nosił oznaczenie SdKfz. 10/5 I taki właśnie pojazd dominował w niemieckiej obronie przeciwlotniczej w 1, 2 i 3 edycji Flames of War. No cóż, widocznie BF postanowił sięgnąć do kieszeni swoich wiernych fanów i wymusić na nich zakup nowego modelu. 

Jednak zajmijmy się przedmiotem niniejszego wpisu.

W jak zwykle, w przypadku Battlefrontu, zestaw znajduje się w estetycznym opakowaniu i zawiera 4 żywiczno-metalowe modele pojazdu SdKfz. 10/4.

Klejące je nie należy robić tego zgodnie z instrukcją BF - zawiera ona błąd, który jest pokazany na zdjęciu na pudełku zestawu. Tarcza ochronna nie unosiła się wraz z działkiem, była przytwierdzona do podstawy działka.

Abstrahując od tej wpadki model jest ładny, i jeśli nawet nie sprawdzi się na stole bitewnym to warto to mieć chociażby że względu na aspekt modelarsko - kolekcjonerski.

Mi moje plotki wyszły jak poniżej.















sobota, 26 września 2020

SdKfz. 221/222 z Battleftontu

 

Dalsza część projektu DAK (Deutsche Afrika Korps). Tym razem pluton rozpoznawczy składający się z dwóch modeli SdKfz. 221 i dwóch SdKfz. 222.

Modele są żywiczne, wykonane w skali 1:100, koła wieżyczki, uzbrojenie metalowe. Dodatkowo dokleiłem elementy waloryzacyjne wykonane przez BakcyLa.

W zestawie Battlefrontu znajdziemy także karty jednostek, w skład których te pojazdy mogą wejść - ale tylko na średni okres wojny, i tylko do Afryki.

Wyszło tak jak na poniższych zdjęciach.