Łączna liczba wyświetleń

piątek, 20 listopada 2015

2S1 Goździk od Zvezdy

Zamiast wstępu
Już jakiś czas minął od poprzedniego wpisu. Czas brać się ponownie do roboty. O czym dzisiaj? Otóż jesteśmy w przededniu wydania nowego obszaru Flames of War - Team Yankee. Team Yankee w zasadzie nowa gra, tylko ogólną koncepcją odwołująca się do Flames of War. Podręcznik główny nie jest jeszcze dostępny na rynku poza nielicznymi egzemplarzami demonstracyjnym dostępnymi tylko w "najlepszych sklepach wargamingowych", np. w Wargamerze :).
Producent gry, firma Battlefront, uruchomił osobną stronę www poświęconą tej grze. W odróżnieniu od dotychczasowych okresów historycznych, gra rozgrywa się w latach osiemdziesiątych XX w. pomiędzy państwami NATO a Układu Warszawskiego, III wojna światowa. Jej podstawą jest wyimaginowany konflikt opisany w książce Team Yankee autorstwa Harolda Coyle'a.
Mamy w tej chwili pewnego rodzaju, niezrozumiałe opóźnienie w wydaniu tej gry, w internecie jest już dostępnych bardzo dużo informacji na temat mechaniki gry, nowych modeli, terenu, itp. (wraz z cenami). Niestety nic jeszcze nie jest dostępne mimo, że uruchomiono przedsprzedaż zestawów startowych.
Rosyjski zestaw startowy ma zawierać 9 czołgów T-72 i dwa śmigłowce Mi-24. Wiadomo, jednak jaki sprzęt ma się pojawić. Na przykład armia rosyjska ma dysponować następującym sprzętem bojowym:
- T-72
- BMP-1 i BMP-2
- ZSU-23-4 Szyłka
- SA-13 Strieła
- 2S1 Gviozdka
- BM-21
- SU-25
- MI-24.
Znane są także orientacyjne ceny - ok. 7 EUR za pojazd typu T-72 lub BMP-1 i 10 EUR za Goździka, co w polskich warunkach oznacza od 30 do 45 zł za model.
W związku z powyższym warto chyba się przyjrzeć temu co oferuje konkurencja a znajdziemy tu zarówno produkty plastikowe firmy Zvezda oraz metalowe firmy Oldglory.
2S1 Goździk
Ostatnio wpadł mi w ręce model haubicy samobieżnej 122mm 2S1 Goźdik (Gvozdika) firmy Zvezda, w cenie 24 zł zakupiony w sklepie modelarskim Martola w Warszawie.
Model wykonany jest we właściwej skali 1:100 (15mm) i jest wykonany w technologii pozwalającej na jego zmontowanie bez użycia kleju.
Model dostarczany jest w bardzo estetycznym opakowaniu. Poniżej pokazałem przód i tył pudełka - przepraszam za nieostre zdjęcia.


Co znajdziemy w środku?

W pudełku mamy bardzo prostą i czytelną instrukcję (sam model nie jest wszak skomplikowany), zestaw naklejek (niestety tylko z numerami taktycznymi, bez znaków jednostek ani przynależności państwowej), oraz dwie wypraski - prawie bez nadlewek. Być może model jest zbyt płaski, tzn. linie podziału zbyt płytkie, a szczegóły przez zachowanie właściwej skali (prawdopodobnie) niezbyt odcinają się od gładkiej powierzchni pojazdu. Jeśli model ma być używany do wargamingu fajnie byłoby jednak przerysować niektóre szczegóły tak aby nie ginęły w ogólnej bryle.


Montaż pojazdu

W pierwszej kolejności wycinamy wannę pojazdu i na wcisk montujemy dwie żerdzie, do których montujemy płytę tylną oraz zawieszenie pojazdu wraz z resztą układu jezdnego (koła i gąsienice na jednej burcie to jedna część). Do żerdzi tej montujemy też górną część kadłuba - wszystko na wcisk. 

Po zmontowaniu otrzymujemy to co na zdjęciach poniżej. Wszystko ładnie spasowane, proporcje pojazdu wydają się dobre. Nie oceniałem skali ale na ostatnich dwóch zdjęciach mamy rzut pionowy i poziomy boczny pojazdu naniesionego na siatkę centymetrową, więc każdy może sam zobaczyć jak to wygląda. Trudno ocenić jak ten model ma się do oryginału BF bo ten jeszcze nie jest dostępny.
Podsumowanie

Wydaje się, że model Zvezdy to dobra alternatywa dla oferty BF - szczególnie ze względu na cenę. BF trochę źle wypada tu marketingowo - jego modele nie są jeszcze dostępne, co może skłonić mniej zamożnych lub mniej cierpliwych graczy do zakupu modeli alternatywnych. Model Zvezdy jest dobrej jakości i może stanowić dobrą podstawę do wszelkich konwersji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz