Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 23 listopada 2015

ZSU-23-4 Szyłka od Zvezdy

Tym razem bez wstępu, który możecie znaleźć w poprzednim wpisie poświęconym samobieżnej haubicy 2S1 Goździk, kolejny model od Zvezdy - ZSU-23-4 Shilka.
 
Model można nabyć w cenie już 24 - 27 zł w sklepach modelarskich, np. w Martoli lub w Jadarze. model zapakowany jest w bardzo estetyczne pudełko co widać na poniższych zdjęciach (przepraszam za jakość niektórych z nich).


 


Co otrzymujemy w tej cenie?

Model wykonany jest w skali 1:100 (15mm) z twardego plastiku o bardzo gładkiej powierzchni. Nie ma tu w zasadzie nadlewek, mamy bardzo ładne proporcje. Model jest przeznaczony do montażu bez użycia kleju. W środku pudełka znajdziemy dwie wypraski z elementami modelu, prostą instrukcją złożeniową oraz arkusz naklejek, ale jedynie z numerami taktycznymi, bez oznaczeń państwowych oraz jednostki.


 


Montaż i jakość wykonania
 
Model jest przygotowany w technologii pozwalającej do montażu "na wcisk", bez użycia kleju. Mam co do tego kilka zastrzeżeń. Przykład kadłub. Do dolnej części wanny kadłuba wciska się dodatkowy element zakończony wypustkami na które wciskane są zarówno pozostałe części kadłuba - burty, tył, przód i góra kadłuba a oprócz tego dodatkowy element z zawieszeniem pojazdu, stanowiący jednocześnie łącznik pomiędzy kadłubem a gąsienicami i kołami pojazdu. trochę to skomplikowane. Mimo to, wszystkie części kadłuba pasują idealnie - szpar, luzów właściwie nie ma.
Trochę gorzej jest z wieżą Shilki i jej uzbrojeniem. Poniżej zdjęcia całości pojazdu. Wieża jest montowana w podobny sposób. Do podobnego jak w przypadku kadłuba elementu łączącego całość montuje się wszystkie elementy wieży, burty, tył, uzbrojenie i tu wszystko pasuje i na końcu dach wieży (odlany jako całość z przodem) i zaczyna się problem - po dociśnięciu dachu wieży jej burty i tył odchodzą i pozostają nieładne szpary, które widać na zdjęciach - szpara pomiędzy dachem a lewą burtą wieży oraz szpary pomiędzy prawą burtą a tyłem oraz pomiędzy dachem a tyłem wieży. I tego defektu nie udało mi się już poprawić. Wieżę należałoby rozłożyć, ale elementy wydają się być na tyle delikatne, że mogłyby ulec połamaniu. Pozostaje jedynie szpachlowanie. Dodatkowa kwestia to uzbrojenie wozu, które do najłatwiejszych nie należy. Mamy tu elementy ruchome, a górny i dolny rząd działek 23mm są połączone ruchomym łącznikiem zapewniającym równolegle ustawienie górnego i dolnego rzędu działek, niezależnie od kąta ich uniesienia. Trudno to zmontować, łatwo zepsuć. 
Jeśli chodzi o proporcje, to model je trzyma, wymiary są zgodne ze skalą. Aby każdy mógł to porównać, dołączyłem zdjęcie pokazujące rzut z góry oraz nieco od dołu na tle siatki centymetrowej.
 
 
Podsumowanie
 
W dobrej (ale czy aż tak bardzo?) cenie otrzymujemy fajny model, ale zapomnijmy u montażu bez kleju - jest on jak najbardziej potrzebny i wskazany. W cenie modelu mamy nieco okrojony zestaw naklejek. W produkcji BF powinno być ich więcej. Wieża jest montowana do kadłuba na sztyfcie, na wcisk, co z czasem może spowodować albo poluzowanie się tego połączenia albo ukręcenie sztyftu. Mi nie udało się rozłączyć wieży od kadłuba tylko nieco ją unieść na czas malowania.
Nie mniej jednak zgodnie z planem wydawniczym BF, podręcznik i zestawy startowe mają być dostępne od 12 grudnia 2015r. a Szyłka dopiero od 20.02.2016r. Czy zatem nie warto się zastanowić nad uzbrojeniem swojej armii w modele alternatywne, które są dostępne od ręki? Tę sprawę pozostawię czytelnikowi do rozważenia. 

2 komentarze:

 1. 25zl to i tak taniej niż model BF który będzie chyba kosztował jakieś 12$.
  Masz zamiar zbierać Rosjan czy czekasz na LWP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupiłem zestaw startowy do Rosjan ale BWP będę na pewno robił jako BWP-1 bo LWP innych nie miało. Nie wiem kiedy pojawią się Polacy i być może żeby grać będę musiał kupić piechotę rosyjską. Na razie nie inwestuję w lotnictwo. Kupiłem tylko przez ebay 2xSu-25 (Academy) ale jeszcze nie doszły. Kupiłbym jeszcze T-55 ale nie wiadomo jakie będą miały charakterystyki i czy będzie się opłacało. BWP mam 10 szt. ale u Polaków powinny być też SKOT-2AP.

   Usuń