Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 22 listopada 2021

Kompania czołgów T-70

Dzisiaj kilka słów o sowieckiej kompanii czołgów lekkich T-70. Dostęp do kompanii mamy dzięki karcie dowodzenia z podręcznika Bagration - Soviet. 

Dlaczego warto o niej napisać? Przyjrzyjmy się.

Kompania składa się z 3 plutonów czołgów po trzy wozy i plutonu dowodzenia - jeden czołg T-70.

Możemy wystawić do, uwaga, 10 czołgów w cenie 1 pkt za czołg z pancerzem 4/1/1, z działem 45 mm z AT 7, ROF 1, FP 4 (niestety z cechą overworked) i z karabinem maszynowym. Czołgi te są trafiane na 3+, zdają motywację i wyszkolenie na 4+, ale testy Tactics zdawane są już na 3+.

Podstawową wadą tej kompanii jest to, że składa się z plutonów trzyczołgowych, co oznacza, że łatwo taki pluton wyeliminować, ale przypominamy sobie pluton piechoty z podobnymi cechami posiadający 10 podstawek w cenie 10 pkt.? Chyba nie.

Dodatkowo, w dobie rozpisek na lekkim sprzęcie formacja ta wydaje się fajnym wyborem, oczywiście drugim, do sił opartych na więcej niż jednej formacji. 





Popełniłem sobie właśnie taką formację. A jak mi wyszło? Widać na niżej załączonych zdjęciach.

 
















poniedziałek, 30 sierpnia 2021

Pantery po rosyjsku

Dziś, trochę nietypowy jak dla mnie temat. Przy okazji finalizacji prac modelarskich omówię cechy najlepszego sowieckiego plutonu czołgów w grze Flames of War - plutonu zdobycznych Panter.


Pluton jest dostępny w podręczniku Soviet - Bagration jako karta dowodzenia (Command Card).


Karta ta pozwala na wystawienie plutonu 3 Panter o charakterystykach z niemieckiej karty LG104 za 21 pkt.! Poniżej przedstawiam treść karty LG104. 3 niemieckie Pantery kosztują 33 pkt. 


Gdzie tkwi haczyk? Na czym zaoszczędzono 12 pkt., czyli ponad 33% wartości analogicznego niemieckiego plutonu? 

  • Trafienie następuje na 3+ zamiast na 4+;
  • Wyszkolenie 5+ zamiast 3+;
  • Motywacja - Last stand podniesiony do 4+ z 3+;
  • Utrata cechy Stormtrooper;
  • Brak możliwości wystawienia plutonu samochodów pancernych BA-64;
  • Zyskanie cechy Spearhead.

Zastanówmy się nad tym, co faktycznie tracimy a co zyskujemu. 

Prawdopodobieństwo trafienia na czysto, na bliskiej odległości z 50% wzrasta do 67%. Jednak Pantera ma czołowy pancerz 9 - w tej grze do dużo, choć oczywiście przy obecnej mecie można spodziewać się dział z AT14 u Brytyjczyków i Niemców ( z dużych nacji), ale już np. Amerykanie nie mają do nich dostępu, a działa rosyjskie z AT14 (np. IS-2, czy ISU-122) mają zasięg tylko 70cm/28" i ROF 1, podczas gdy działo Pantery ma zasięg 100 cm/40" i ROF 2.

Wyszkolenie. W obecnych zasadach, w przypadku czołgów poziom wyszkolenia potrzebny jest przy wykonywaniu rozkazów Blitz oraz Shoot and Scoot; przekraczaniu pól minowych i w szturmie. Czy jednak tego typu pluton wykorzystamy do próby przekraczania pól minowych? Chyba nie. Czy zostanie wykorzystany w szturmie? W ostateczności. Nie wykonanie rozkazów Blitz i Shoot and Scoot może faktycznie zaboleć.

Utrata cechy Stormtrooper czyli możliwości wydania dwóch rozkazów. Rosjanie i tak jej nie mają, a spadek poziomu wyszkolenia i tak nie gwarantuje wykonania pierwszego, więc nie ma co mówić o drugim.

Brak możliwości wystawienia plutonu samochodów pancernych BA-64. Po pierwsze, nie dotyczy wszystkich rozpisek, np. nie dotyczy piechoty zmotoryzowanej. Po drugie, nie ma co porównywać wartości bojowej obydwu plutonów.

Spearhead. Właśnie, te Pantery mogą zostać wystawione poza własną strefą wystawienia i dać taką możliwość takiego wystawienia innych jednostkom ze swoich sił.

Wspomniałem wyżej o IS-2, czyli najpotężniejszym czołgiem produkcji sowieckiej. Poniżej jego charakterystyki.


Co jeszcze różni go od Pantery? Silniejszy pancerz, wkm 0,5" na wieży, lepsze wyszkolenie i lepsza zdawalność testu Last stand i Counterattack, lepszy test Fire Power i... kara +1 do trafienia przy ruchu (slow firing). IS-2 jest generalnie dziwnym czołgiem - trzy wozy za 22 pkt., które nadają się do... szturmu, i strzelania z zatrzymania, wydłubywania piechoty, tylko z czego - z działa z ROF 1 czy z wkm. Jednocześnie jeśli czołg ten spotka się z działami z AT14 szczególnie strzelającymi spoza jego zasięgu (przypomnijmy działo Pantery ma 12" więcej. O pojedynku ogniowym nawet nie wspomnę.

Zdecydowanym minusem Pantery jest zdecydowanie słaby boczny pancerz. Pantera jest narażona na zniszczenie przez Stuarty czy BA-10 albo T-70. Trzeba chronić jej flanki.

Podsumowując. Wydaje się, że ma wśród czołgów radzieckich najoptymalniejszy stosunek koszt/właściwości, i prawdopodobnie na zbliżających się Mistrzostwach Polski przeciwnicy graczy radzieckich mogą spotkać się z tym właśnie wozem. Czy te rozważania okażą się słuszne? Zobaczymy już za dwa tygodnie.

A na razie, poniżej można obejrzeć fotogalerię moich Panter - gram  Rosjanami. ;-)

W tym miejscu dodam tylko, że naniesienie numerów taktycznych ręcznie jest zabiegiem celowym. Z dostępnych w necie zdjęć - dwa z nich zamieściłem na końcu fotogalerii - wynika, że Rosjanie nie używali szablonów cyfr do oznakowania swoich Panter.































Te wozy stanowiły dla mnie inspirację.