Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 24 września 2018

Tetki i suki

Dziś trochę materiału fotograficznego na tematy modelarskie.
W moim zasobie pojazdów rosyjskich miałem już T-34/85, KW-1s, KW-8, KW-2, KW-85, IS-2 i inne ale nie miałem T-34/76 w wystarczającej ilości ( ;-) ), oraz SU-100/85M. Fakt ten postanowiłem naprawić - w przypadku T-34/76 ze względu na pojawienie się nowych podręczników do frontu wschodniego na średni okres wojny do gry bitewnej Flames of War, a w przypadku SU-100/85M - odczuwałem brak tych pojazdów w wykorzystywanej przeze mnie rozpisce Hero Tankovy Brigada z podręcznika Desperate Measures.

W ten sposób wykonałem 10xT-34/76, 5xT-34/85, 4xSU-100, 1xSU-85M. Stąd tytuł artykułu - tetki (to slangowe określenie czołgów typu T-34) i suki - tak żołnierze mówili o pojazdach serii SU (ros. Самоходная Установка (czyt. amochodnaja Ustanowka) - działo samobieżne).

Wszystkie prezentowane modele pochodzą z zestawów żywicznych firmy Battlefront. Niestety, nie mogłem wykorzystać wszystkich tych kalkomanii, które bym chciał, gdyż ze względu na ich starość rozpadały się w wodzie lub w trakcie nakładania na model - to takie ostrzeżenie dla osób, które chciałyby zakupić starsze żywiczne zestawy tej firmy. Obecnie, są one już bardzo trudno osiągalne w sklepach, a akurat w przypadku dokładnie tych modeli, Battlefront wypuścił już wersje plastikowe tych pojazdów - z resztą bardzo ładne.

Dlaczego zdecydowałem się więc na modele żywiczne? Po pierwsze, dlatego że już je miałem - kupiłem je jakiś czas temu. Po drugie, dlatego że lubię modele żywiczne - są cięższe od plastikowych, stabilniejsze na makiecie, w zestawach znajdziemy modele indywidualnie rzeźbione (każdy jest nieco inny) i... w mojej opinii mają swój niepowtarzalny urok - nie wszystko jest idealne jak w modelach plastikowych, czasem coś jest nierówno, czasem coś nie pasuje, czasem powierzchnia pancerza jest nierówna - model ma "duszę".

Nie będę się rozpisywał na temat stosowanych przeze mnie technik malarskich. Są one w moim wykonaniu od dłuższego czasu niezmienne i czytelnik przeglądając moje poprzednie wpisy może znaleźć interesujące go informacje na ten temat.

Przejdźmy więc do galerii zdjęć przedstawiającej końcowy efekt prac. Miłego oglądania. :-)T-34/76 wz. 1942 oraz T-34/57
T-34/85

SU-100 i SU-85MI jeszcze raz rzut oka na całość :-).P.S. Oczywiście, powyższe modele da się także wykorzystać do innych gier w skali 1:100 (15mm), np. Tanks! :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz