Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 23 lutego 2015

Jak się gra we Flames of War, cz. 7

Morale i motywacja

Jak pisałem wcześniej, we Flames of War morale jest jadną z najważniejszych cech armii. Dlaczego? Powtórzmy za podręcznikiem podstawowym.

"Prawie każde wojska będą twardo stać na pozycjach gdy ich straty są małe. Ale gdy tylko straty wzrosną, nawet najbardziej zahartowani w boju żołnierze zakwestionują zasadność prowadzenia walki, uznając, że rozwaga jest lepsza od męstwa. Nigdy nie wiadomo, kiedy to się stanie. Niektóre, szczególnie uparte, odważne, a może i ryzykowne oddziały będą kontynuować walkę długo po tym jak inni poddaliby się albo załamali i uciekli przy pierwszych oznakach kłopotów."

Określenie Test Motywacji jest używane kiedy wymaga się rzucenia kością i porównania wyniku rzutu ze współczynnikiem Motywacji modelu lub plutonu. Zdarza się to z różnych powodów, od Uwolnienia z Przygwożdżenia do pobudzania męstwa przy szturmie/szarży na nieprzyjaciela. Test Morale występuje gdy pluton lub kompania odniosła ciężkie straty i może uciec z bitwy. Podjęcie Testu Morale wymaga Testu Motywacji, ale poza tym, są to dwa bardzo różne choć czasami zbieżne pojęcia.

Testowanie Morale Plutonu


Kiedy potrzebujesz wykonać Test Morale Plutonu, rzuć Test Motywacji dla tego plutonu.
· Jeśli zdasz Test Motywacji, pluton zaciska zęby i kontynuuje walkę.
· Jeśli oblejesz Test Motywacji, cały pluton jest usuwany ze stołu i jest traktowany jako Zniszczony.
Pozostaw wraki Zniszczonych Pojazdów Pancernych w miejscu gdzie pluton oblał swój Test Morale Plutonu. Jeśli jakieś z jego Pojazdów Pancernych są Opuszczone lub Ugrzęzłe, także pozostaw je na miejscu jako Zniszczone Wraki.

Test na końcu fazy strzelania 

Musisz wykonać Test Morale Plutonu dla plutonu na końcu Fazy Strzelania jeśli:
· pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących, i 
· miał on modele Zniszczone lub zmuszone do Opuszczenia podczas Fazy Strzelania.

Test na końcu fazy szturmu


Musisz wykonać Test Morale Plutonu dla plutonu na końcu Fazy Szturmu jeśli:
· pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących, i
· miał on modele zniszczone lub zmuszone do Opuszczenia podczas Fazy Szturmu.


Więcej modeli zniszczonych niż wciąż walczących - co to znaczy?


Ignoruj ugrzęzłe i opuszczone


Ugrzęzłe i opuszczone pojazdy nie są zniszczone, ale nie są także zdolne do walki. Nie są one ani źródłem zachęty ani zniechęcenia takim jak zniszczone czołgi. 

Decydując czy pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących, nie licz modeli Ugrzęzłych i Opuszczonych jako zniszczonych ani zdolnych do walki. Nie biorą one udziału w obliczeniu. Pluton nie musi wykonywać Testu Morale Plutonu, jeśli nie ma żadnych Zniszczonych modeli, nawet jeśli każdy jego model jest Opuszczony. Nie ma on nic wciąż walczącego, ale także nie ma nic Zniszczonego.

Jednakże, posiadanie modeli Opuszczonych jest wciąż wyzwalaczem dla Testowania Morale Plutonu jeśli masz więcej zabitych niż wciąż walczących.

Pluton może mieć więcej modeli zniszczonych niż wciąż walczących (np. liczba czołgów zniszczonych przewyższa liczbę czołgów wciąż zdolnych do walki), a potem ponownie wrócić do posiadania większej liczby modeli walczących niż zniszczonych, kiedy Załogi, które opuściły swoje pojazdy ponownie do nich wsiądą, zwiększając liczbę czołgów zdolnych do walki.

Modele transportowe ignoruje się


Zignoruj modele Transportowe jeśli są Zniszczone albo wciąż sprawne przy określaniu czy pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących.

Ignoruj modele nie będące na stole


Modele, które są usunięte ze stołu ale nie są Zniszczone są ignorowane przy Testach Morale Plutonu. Nie są one liczone jako zniszczone, ale nie ma ich także na stole aby można je było wliczać do siły walczących plutonów.

Ignoruj straty z przed gry


W pewnych misjach możliwe jest, że wojska poniosą straty przed pierwszą turą gry. Żadne modele usunięte lub Zniszczone przed pierwszą turą gry nie są liczone jako Zniszczone przy określaniu czy pluton ma więcej modeli zniszczonych niż wciąż walczących. Są one całkowicie ignorowane przy Testach Morale Plutonu.

Modele bohaterów i niezależne


Zignoruj modele Bohaterów, które nie są na trwałe częścią plutonu i modele Niezależne przy określaniu czy pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących. Niezależnie czy w pełni operacyjnych czy Zniszczonych, ani modeli Bohaterów ani modeli Niezależnych nie liczy się.

Strata modeli Bohaterów i Niezależnych


Mimo bycia ignorowanym przy określaniu czy pluton ma więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących, model Bohatera lub Niezależny, który został Zniszczony albo Opuszczony wyzwoli Test Morale Plutonu w plutonie, do którego był dołączony, jeśli pluton miał już więcej modeli Zniszczonych niż wciąż walczących.

Uniesieni w pogromie (Carried Away in the Rout)


Modele Bohaterów i modele Niezależne, które przyłączyły się do plutonu są zniszczone jeśli nie powiódł się Test Morale Plutonu dla tego plutonu. Model Bohatera i Niezależny musi wciąż wykonać Test Morale Plutonu dla plutonu, do którego Dołączył, jeśli są jedynymi modelami pozostałymi w plutonie na końcu Fazy.

Testy morale kompanii


Ale o co chodzi? Wyjaśnijmy powtarzając za podręcznikiem głównym.
"Na polu bitwy panuje zamieszanie i często wojska są świadome tylko tego, co dzieje się bezpośrednio obok nich. Kiedy więc pluton wycofuje się, sąsiednie plutony mogą postrzegać całą sytuację jako zluzowanie i naśladują to. Może to być skutkiem poczucia, że ich skrzydła zostały za bardzo odsłonięte przez odwrót ich bratnich plutonów. A może błędnie zrozumieją rozkaz do wycofania jako odwrót. Niezależnie od tego, kiedy zaczniesz tracić plutony, szanse twojej kompanii na odpadnięcie wzrastają wykładniczo."

Kiedy testować


Musisz wykonać Test Morale Kompanii w Fazie Początkowej na początku każdej twojej tury, w której twoja kompania ma więcej plutonów zniszczonych niż wciąż walczących.

Sprawdzanie morale kompanii


Kiedy potrzebujesz wykonać Test Morale Kompanii rzuć Test Motywacji dla modelu Dowódcy Kompanii.
· Jeśli zdasz Test Motywacji, autorytet twojego dowódcy utrzymał kompanię w ryzach.
· Jeśli nie zdasz, twoje rozbite wojska, wycofują się z pola walki i gra jest skończona. Przegrałeś bitwę.
Model Dowódcy nigdy nie przerzuca nieudanych Testów Morale Kompanii, chyba że specyficznie jest to dozwolone przez zasadę specjalną.

Jeśli wymaga się abyś wykonał Test Morale Kompanii, a Model Dowódcy Kompanii jest już Zniszczony, albo nie ma go na stole, zamiast niego Test Morale Kompanii może wykonać model Zastępcy Dowódcy (2inC). Jeśli obydwaj są zniszczeni albo poza stołem, gra kończy się natychmiast, ponieważ Test Motywacji automatycznie jest niezdany.

Wykorzystanie Modeli Dowództwa Wyższego Szczebla


Jeśli model Dowództwa Wyższego Szczebla jest na stole, to on wykonuje Test Motywacji dla Testu Morale Kompanii a nie Model Dowódcy Kompanii albo Zastępcy Dowódcy Kompanii.

Więcej plutonów zniszczonych niż wciąż walczących


Kiedy pluton jest zniszczony


Pluton jest Zniszczony jeśli model Ostatniego Niedobitka (Sole Survivore) na stole jest Zniszczony. Jeśli jedynymi modelami pozostałymi w plutonie są modele Bohatera lub Niezależne, które do niego dołączyły, pluton jest Zniszczony na końcu Fazy, w której modele Bohatera i Niezależne opuszczą pluton (jeśli przetrwają Test Morale Plutonu). 

Nie ma znaczenia jak słaby lub zmaltretowany jest pluton. Tak długo jak długo na stole ma on chociaż jeden model, wciąż jest on funkcjonującym plutonem.

Ignoruj plutony, które nie są na stole


Plutony, które nie są Zniszczone, ale są po za stołem z jakichkolwiek przyczyn (np.: odesłane na tyły lub pozostające w rezerwie), są po prostu ignorowane kiedy sprawdza się, czy twoja kompania ma więcej plutonów Zniszczonych niż wciąż walczących.

Ignoruj plutony transportowe


Ignoruj Plutony Transportowe podczas sprawdzenia, czy kompania ma więcej plutonów Zniszczonych niż wciąż walczących. Są one całkowicie ignorowane przy Testach Morale Kompanii.

Ignoruj straty z przed gry


Przy określaniu, czy kompania ma więcej plutonów Zniszczonych niż wciąż walczących, żadne plutony usunięte lub Zniszczone przed pierwszą turą gry nie są liczone jako Zniszczone. Są one całkowicie ignorowane przy Testach Morale Kompanii.

Ignoruj modele Bohaterów i Niezależne


Ignoruj modele Bohaterów i Niezależne przy określaniu, czy kompania ma więcej plutonów Zniszczonych niż wciąż walczących.

Więcej niż jedna kompania


Gra kończy się kiedy Test Morale Kompanii dowolnej kompanii z Twoich sił nie powiódł się, niezależnie od tego jak wiele kompanii wciąż jeszcze walczy.

Model ostatniego niedobitka piechoty (Sole survivor)


Jeśli pluton został zredukowany przez straty do pojedynczego modelu Piechoty i dowolnej liczby modeli Transportowych, musi wykonać Test Motywacji ostatniego niedobitka na początku każdej Fazy Początkowej przed wykonaniem Testów Morale Kompanii.
· Jeśli pluton zda Test Motywacji, kontynuuje walką i działa normalnie.
· Jeśli pluton nie zda testu, model ucieka ze stołu a pluton jest Zniszczony.
Model, który zda swój Test Motywacji może ochotniczo opuścić pole bitwy odchodząc ze stołu (patrz str. 60).

Bohaterowie kontynuują walkę samotnie


Jeśli model ostatniego niedobitka piechoty jest modelem Bohatera, nie musi wykonywać Testu Motywacji. Może zawsze kontynuować walkę samotnie.4 komentarze:

 1. Świetnie napisane - mam wrażenie, że jak starczy Ci sił to przetłumaczysz cały podręcznik i będzie to napisane czytelniej niż w oryginale.

  Co prawda po paru miesiącach grania już ten temat oczytałem dość dokładnie (choć jeden drobiazg przegapiłem) ale nie każdy zna angielski i są też mniej doświadczeni gracze niż ja (choć ja zielony jak świeża sałata jestem)...

  W każdym razie czekam niecierpliwie na kolejną część ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BTW - chyba 16000-ym gościem u Ciebie byłem - należy mi się jakiś medal ;-)

   Usuń
  2. Oczywiście, tylko tego nie ma jak potwierdzić. Nie mniej jednak dziękuję za słowa otuchy. Mam ograniczone zasoby czasowe i nie zawsze jestem w stanie znaleźć chwilkę, żeby dokonać kolejnego wpisu. Stąd pewna nieregularność. Za tysiącsześćsetnego gościa honoruję Cię pochwałą w brudnopisie podoficera dyżurnego kompanii. Niektórzy czytelnicy wiedzą o co chodzi :).

   Usuń
 2. No cóż wpis to nie medal ale czuję się uhonorowany ... W kwestii czasu świetnie Cię rozumiem - tym bardziej szanuję i cenię że ten wolny czas poświęcasz dla takich jak ja zielonych graczy ...

  OdpowiedzUsuń