Jadną z największych zmian w grze, w stosunku do wersji 3, objęto kwestie związane ze scenariuszami gier i wyborem atakującego. Podejście typu pancerki atakują wszystko, zmechy atakują piechotę, piechota broni się przed wszystkim z wyjątiem kompanii fortecznych, w edycji czwartej nie istnieje. Oczywiście gracze mogą się umówić inaczej.
Co w związku z tym mamy zamiast? W podręczniku twórcy proponują trzy rozwiązania.
- Po pierwsze, kwestię ataku można rozwiązać rzucając kością, gracz z większym wynikiem staje się atakującym.
- Po drugie, w tajemnicy przed sobą obydwaj gracze okreśłają swój zamiar, czy chcą atakować czy się bronić. Ujawniają to równocześnie i jeżeli ich wybór jest różny to wiadomo, a jak taki sam to mozna rzucić kością jak w punkcie 1.
- Po trzecie, można się umówić, że atakującym graczem jest ten, który ma mniej piechoty.
Wskazano przy tym, w którym ze scenariuszy zaleca się konkretne rozwiązanie.
Jakiś czas po wydaniu podręcznika/podręczników głównych, producent opublikował na swojej stronie plik pdf zatytułowany "More Missions", w którym znajdziemy dodatkowe scenariusze, zmiany w stosunku do scenariuszy z podręcznika głównego (nie posługujcie się w tym zakresie podręcznkiem głównym), oraz znaną z Team Yankee propozycję wyboru misji oraz atakującego na podstawie tzw. Battle planów. Battle plan jest niczym więcej niż okreśłeniem nastawienia gracza do sposobu prowadzenia walki - chcę się bronić (Defend), chcę atakować (Attack) chcę wykonać jakiś manewr (Manouver). Wybór i ujawnienie Battle Planu odbywa analogicznie jak w pkt. 2. Ale to nie wszystko. Wskazanie przez obydwu graczy ich Battle Planów ma wpływ na wybór scenariusza. Dla każdej pary Battle Planów twórcy zdefiniowali ograniczony podzbiór ze zbioru dostępnych w grze scenariuszy. To jaki scenariusz zagramy określa się rzucając kością. Na stronie 2 More Missions znajdziemy tabelkę, tzw. Missions Selector, która właśnie przyporządkowuje konkretnym parom Battle Planów zestawy scenariuszy do wylosowania.
Twórcy zaproponowali aby wydrukować sobie karty Battle Planów, tak aby nie trzeba było ich zapisywać tylko wybrac odpowiednią kartę i pokazać ją prezciwnikowi. I tu rodzi się szansa na wykazanie się własną inwencją. :-)
Moja propozycja to wydrukowanie tych kart w sposób estetyczniejszy niż zaproponował twórca gry. Karty Battleplanów można wyposażyć w rewersy, które moga zwierać jakąś chrakterystyczną dla Flames of War grafikę.
Nie owijając dalej w bawełnę poniżej macie gotową do wydrukowania grafikę awersów i rewersów odpowiednich kart, zarówno dla Flames of War jak i Team Yankee.
Po wydrukowaniu dwustronnym i wycięciu poszczególnych kart, mozna je zafoliować i mamy estetyczny gadżecik ułatwiający nam ciut grę. :-)
Tu można pobrać proponowany Awers i Rewers kart Battle Planów w pełnej rozdzielczości.