Łączna liczba wyświetleń

sobota, 28 lipca 2018

Szczury Pustyni kontra 111 Brygada Pancerna

Kolejne starcie Warszawskiej Ligi Flames of War za nami. Tym razem na polu bitwy stanęła komapnia czołgów 7 Dywizji Pancernej "Szczury Pustytni" dowodzona przez Liresa  i kompania grenadierów pancernych z 11 Brygady Pancernej dowodzona przeze mnie.

Format rozgrywki: 1850 Late War.


Siły stron

Lires zestawił swoją kompanię w sposób następujący:

HQ - 2 x Cromwell IV
pl.czołgów - 3xCromwell, 1xFirefly
pl.czołgów - 3xCromwell, 1xFirefly
pl.czołgów - 3xCromwell, 1xFirefly
pl.czołgów - 3xCromwell, 1xFirefly
pl. czołgów - 3xStuart
pl. niszczycieli czołgów - 4xAchilles
2xTyphoon

Całość R/V

Niemieccy grenadierzy wystąpili w nastęującym składzie:

HQ - 2xSMG/Panzerfaust
pl.gren. - 7xMG/Panzerfaust
pl.gren. - 7xMG/Panzerfaust
pl.ppanc - 3xPAK40
pl. ciężki - 2xHMG, 2xmoździerz 80mm
pl.artylerii - 4xPAK50
pl.ppanc - 3xPAK40
pl. plot - 4xFLAK38 2cm
pl. pionierów - 7xRifle/panzerfaust, wóz saperski
pl.czołgów - 4xPanther G
pl.czołgów - 3xPanther G

Całość R/T

Jak widać Lires dysponował bardzo szybką, agresywną rozpiską z dużą liczbą dobrego AT (8xAT14 i 14xAT10, 3xAT7 i wsparciem lotnictwa.

W moim wypadku mamy bardzo silną kompanię w obronie z dobrym agresywnym elementem w postaci 2 plutonów Panter. Mamy więc 7 dział z AT14, 6 z AT12, 4z AT10, i 4 z AT5 a cała piechota dysponuje panzerfaustami.

Przygotowanie do gry

Korzystając z battlepanów wybraliśmy scenariusz, i... tu zaczęły się schody. Lires wystraszył się zdolności ppanc Niemców i przyjął postawę obronną podczas gdy ja ofensywną i wylosowaliśmy scenariusz Bridgehead, w której to Lires był broniącym z głębokimi natychmiastowymi rezerwami - na stole mógł wystawić jeden pluton bo wszystkie jego pojazdy miały więcej przedniego pancerza niż 3 a ja atakowałem całością sił. Lires wystawił na stół w ambushu 4 Achillesy.

Przy takiej przewadze postanowiłem pójść zdecydowanie wszystkim co mam do przodu - łącznie z działkami plot. Pantery zgrupowałem na jednym skrzydle tak, żeby nawet przy stracie jednego plutonu od Achilllesów - pojedynek ogniowy dało sie z nimi wygrać zanim pojawią się rezerwy Liresa. W centrum umieściłem pluton PAK40 i pluton grenadierów, taki sam zestaw atakował na prawym skrzydle. Tyły Panter na lewym skrzydle zabezpieczyłem PAKami 50 i plutonem Pionierów. Podejście do objectivów Lires zabezpieczył polami minowymi.

Przebieg gry

Tura I

Wszystko co miałem ruszyłem dashem do przodu. Zasadzka została wyprowadzona w lesie w centralnej części stołu, tak aby były poza zasięgiem PAKów 40 - w lesie tym był także jeden z objectivów. Achillesy z zasadzki zniszczyły jedną Panterę i jedn a zbailowały. Rezerwy Liresa nie wyszły. I tu kolejny błąd - Lires ustawił Ambush w lesie powyżej 4" od objectiva.

Tura II

Pantera odbailowała się i  4 Pantery odpowiedziały ogniem - 1 Achilles zbailowany. PAKi 50 wstrzelały się w pozycję Achillesów, jednak bez skutków. Achilles odbailował się. Kolejna Pantera zniszczona. Na stół wyszły Stuarty i ostrzelały pluton grenadierów zdąrzający do objectiva, pinując go.

Tura III


Powtórzyłem nawałę na pozycje Achillesów, które musiały ptrzerzucać udane rzuty obronne - dwa baile. Pantery ponownie ostrzelały Achillesy - jedno zniszczenie (jest dobrze, jeden Achilles sprawny, odbailowanie na 5+, może się udać). Tymczasem drugi pluton grenadierów dzięki rozkazowi Follow Me dotarł do niebronionego objectiva.
Obydwa Achiilesy odbailowały się (na 5+). Z rezerw wyszły dwa plutony Cromwelli, niestety każdy w innym rogu. Jeden pluton wyszedł na tyły i bok Panter (i do szturmu na PAKi 50) drugi został użyty do zwalczania spinowanego plutonu grenadierów. Stuarty weszły w zasięg strzału z km do plutonu grenadierów, który był już na objectivie, zabiły trzy podstawki i spinowały go. Przeżył jednak dowódca plutonu, który był na objectivie. I tu kolejna skucha. Liresowi wydawało się, że kontestuje objectiv do 8 cali i otworzył ogień z pełnym ROF ponownie do Panter - bezskutecznie. A rozkaz Shoot and Scoot nie wyszedł. Cromwelle z rezerw rozdzieliły ogień pomiędzy Pantery a PAKi50. 8 strzałów z km poszło w Paki a jeden z Cromwella i z Firefly'a w Pantery - pudła. Paki dostały 4 trafienia ale żaden nie zginął. Cromwell poszedł do szturmu z pozycji z której nie było strzału obronnego z paków. Wynik szturmu jeden PAK zabity. Pozostały musiały oderwać się.


Tura IV

W zasadzie można by grę w tym momencie zakończyć. Pluton grenadierów rozpoczynał turę na objectivie i nic nie było w stanie spowodować aby z tego objectiva go zepchnąć. Dla porządku wykonałem jeszcze strzelania do Cromwelli, Achillesów i Stuartów. W wyniku tego dwa Cromwelle, dwa Achilesy i dwa Stuarty zginęły. Gra zakończyła się przez zajęcie objectiva.

Podsumowanie

Wynik starcia 2(8):0(1) dla mnie. Abstrahując od sporej liczby dobrych rzutów obronnych z mojej strony, gra została ustawiona przez niefortunne wybranie przez Liresa postawy obronnej i niedoczytanie zasad kontestowania celu misji. 

Przy okazji uzupełniony został zestaw terenów po skalę 15 mm w Graalu, co powinno uatrakcyjnić to miejsce. Mamy tu już pola zboża, zaorane pola, lasy i rzekę oraz stawy. 

Fotorelacja

1 komentarz:

  1. Jeszcze nigdy nie byłem uczestnikiem takiej rozgrywki, ale kiedyś musi być ten pierwszy raz :)

    OdpowiedzUsuń