Łączna liczba wyświetleń

środa, 18 marca 2015

Panzerkampfwagen IA od Minairons

Jakiś czas temu, poszukując alternatywnych modeli w skali 1:100 do Flames of War trafiłem na ofertę firmy Minairons. Ze strony producenta dowiemy się, że:
 
Jest to firma katalońska (Katalonia - region hiszpański, którego głównym miastem jest Barcelona), powstała we wrześniu 2012 roku i ma na celu produkcję modeli w wielu skalach, do szybkiego montażu, przeznaczonych do Wargamingu i kolekcjonowania, wykonanych głównie z twardego plastiku, ale również w żywicy.

Firma została ochrzczonya jako Minairons Miniatures ku czci tajemniczych istot zamieszkujących najgłębsze doliny Katalonii i Pirenejów. Takie legendarne minairons są uważane za minute - skrzydlate istoty poruszające się w gęstych, przerażających rojach. Jak u wielu podobnych istot z innych kultur, minairons charakteryzują się podwójnym charakterem, tak że ich spotkanie może oznaczać dla nas trwałe błogosławieństwo albo śmierć.

Takie są stworzenia, którym powierzono los firmy, i taka jest jej oferta.

Oferta modeli Minairons Miniatures ma zwykle ścisły związek z historią wojskową narodów Półwyspu Iberyjskiego, w tym ze szczególnym uwzględnieniem samej Katalonii, gdzie marka powstała.
 
Zgodnie z tą myślą przewodnią, ich wstępna oferta składa się ze zbioru pojazdów bojowych uczestniczących w hiszpańskiej wojnie domowej, głównie tych do szerszego wykorzystania, w innych konfliktach międzywojennych, a nawet we wczesnym okresie II wojny światowej.

Pierwsze modele mają być wydane w skali 1:72 i 1:100 i mają być wkrótce opracowane niemal całkowicie.
 
Dzięki technikom projektowania CAD, będzie możliwość późniejszego eksportowania tych modeli do skali 1: 56, po upewnieniu się, że firma umocniła się wystarczająco w tak ekscytującym przedsięwzięciu.

Przeglądając stronę firmy Minairons zorientujecie się, że w ofercie są nie tylko modele tego producenta ale także Plastic Soldier Company, Zvezda i inne.
 
Osobiście udało mi się nabyć zestaw Panzer I Ausf. A. Dlaczego ten? Dlatego, że tego typu pojazdy były na wyposażeniu armii niemieckiej w 1939 r. i stanowiły, oprócz modelu B, wyposażenie kompanii czołgów lekkich. Śledząc tego bloga dowiecie się, że jedną z moich armii do Flames of War jest właśnie niemiecka kompania czołgów lekkich.
 
Co dostajemy w zestawie? Przede wszystkim za cenę ok. 22 EUR dostajemy 5 modeli pojazdów Panzer I Ausf. A z dwoma typami uzbrojenia - klasycznym (2xMG 7,92mm) oraz nietypowym(stosowanym prawdopodobnie tylko w Hiszpanii - działko 20mm Breda) - wykonanych z twardego plastiku oraz komplet naklejek do armii niemieckiej, hiszpańskiej i... chińskiej :).

Estetyka opakowania i jakość wtrysku nie budzi wątpliwości - co widać na zdjęciach. Jakości dopasowania elementów nie jestem na razie w stanie ocenić - modele są w ramkach. Poniżej kilka zdjęć omawianego zestawu.

Miłego oglądania.
 
 







2 komentarze:

  1. Duży plus za estetyczne opakowanie i zintegrowaną z nim instrukcję złożenia. Modele raczej typu "Easy kit" do gier bitewnych, a nie modelarskiej jakości jak nasza seria "Wrzesień '39". Jakość wypraski może ok, ale szczegółowość modelu mogłaby być lepsza.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Modele raczej do wargamingu.

      Usuń